9. A 10. 5. ZAVŘENO PRO NEMOC

Elba na kole

 Italský ostrov Elba je krásným místem pro milovníky prudkých stoupání, dlouhých rychlých sjezdů a dalekých výhledů.

Projeďme se spolu Elbou na silničním kole! 

Elbané za volantem se k cyklistům chovají poměrně slušně, určitě lépe než čeští řidiči. Stav asfaltek sice není nejlepší, ale při troše opatrnosti lze jezdit prakticky po všech.

Naše cesta začíná na jihu Elby ve vesnici Lacona. Je to výborné výchozí místo pro cyklisty, protože leží téměř ve středu ostrova (osa západ – východ) a nabízí také spoustu možností k ubytování, koupání a stravování. Celá trasa měří cca 65 km.

stoupani elba kola podoli

První výlet vede z Lacony přes krásný kopec plný serpentin do letoviska Marina di Campo. Na kruhovém objezdu se ale nevydáme do centra, ale směrem na vesnici La Pila. Zde se prudce stočíme doleva a centrem této obce začínáme stoupat naSan´t Ilario.

Stoupání je výživné, ale nabízí nádherné výhledy na ostrov Elba, letiště a Marinu di Campo. Za San´t Ilariem odbočíme první možnou odbočkou prudce vpravo. A tam to konečně začíná. 

Stoupání má v průměru mizerných 14 %, ale najdou se i delší místa s 19%, a dokonce i s 29% stoupáním.


hradKdyž už máte pocit, že to opravdu dál nejde, ukáže se před vámi zřícenina strážního hradu Torre di San Giovanni (bod 2). Tam se můžete zastavit a  kochat se úžasným výhledem na ostrov, ale také se můžete dovzdělat u informační tabule.

Pár set metrů výš je zřícený kostel Pieve di San Giovanni, což je další pozoruhodné místo. Potom už se stoupání umoudří a vcelku v pohodě dojedete do sedla Monte Perone, které je 630 m nad mořem. Není to moc, ale jste dobří, protože jste stoupali z nuly. 

 rychlý sjezd

madonaNásleduje rychlý sjezd po ne zcela skvělé asfaltce k městečku Poggio (bod 3), kde zhruba po 2 km klesání míjíte pramen s pitnou vodou, kam se sjíždějí Elbané a odvážejí si ji domů. Nevíme, čím je zázračná, ale určitě ochutnejte.

Hned po vjezdu do Poggia se držte vlevo, abyste nesjeli omylem k moři, je to zhruba 6 km dolů, a potom také nahoru.Jedeme dál, silnice stále mírně klesá, až dojedete do Marciany.

Tam můžete buďto využít skvělou starožitnou lanovku na nejvyšší horu Elby Monte Capane, nebo se vydat doprava z kopce a sjet do půvabného přístavu Marciana Marina – opět pak musíte vystoupat zhruba 6 km zpátky, anebo, což doporučuji, jet rovně a objet ostrov po jeho severním okraji a dále se stáčet směrem na západ a jih.

 

Pokud zvolíte tuto cestu, čeká vás krásné klesání po solidní silnici s mnoha výhledy na moře, při dobré viditelnosti na ostrov Capraia a posléze i na Korsiku. Budete projíždět různými vesničkami a je i pár možností sjet k moři a vykoupat se, ale stále pamatujte, že moře je hodně dole. Je dobré vydržet a koupání nechat na později.

Po průjezdu obcí Colle D'Orano (bod 4) v dalším sjezdu v levotočivé zatáčce potkáte po pravé ruce skálu, která tu zbyla po stavbě silnice. Je to asi nejkrásnější místo z celého Ostrova. Zde začíná Costa del Sole a je to zároveň i poutní místečko, kde lidé nechávají u sošky madony různé předměty. Doporučuji sesednout z kola, vylézt k madoně a chvíli se pokochat pohledem na moře a okolní strmé skály.

 Nejhezčí cesta na Elbě a vytoužený cíl

Potom vás čeká asi nejhezčí silnice na Elbě. Kopíruje pobřeží ostrova, většinou klesá, chvílemi trošku stoupá, taková vyhlídková část trasy. Po příjezdu do Marina di Campo (doporučuji prohlédnout) už jste skoro doma. Stačí se jen přehoupnout přes kopec :-) Je to ten samý, co na začátku cesty, ale z této strany ještě výživnější. Po cestě dolů doporučuji dávat si dobrý pozor. Zatáčky nejsou plynulé, v jedné jsem udělal z rámu kola trsátka. Pokud budete šikovnější, dojedete si v pohodě do cíle dnešního dne – Lacony

 vyhled costa del sole            1380246_627207760634763_185722713_n

elbou na kole zapad mapa