9. A 10. 5. ZAVŘENO PRO NEMOC

Jak připravit kolo na zimu?

landscape-1744370_1920Vzpomínáte, jak jste byli letos na jaře zklamaní? Když jste s prvním sluníčkem chtěli konečně vyrazit na kolo a místo krásné vyjížďky jste opravovali, mazali a dofukovali?

Letos budete chytřejší a s naším snadným návodem to zvládnete levou zadní a doslova za chviličku. A na jaře se pak budete usmívat pod vousy :) 

Tak tady je základní "čtyřka" zásad.

156

 

Kolo je dobré uložit vždy:

  • čisté
  • lehce promazané
  • seřízené
  • s nahuštěnými plášti

 

Jak a proč kolo připravit na zimu

Kolo vyčistěte důkladně (nejen řetěz a komponenty řazení, ale i ráfky, sedlovku, pedály, vidlici, brzdy....). Po umytí nezapomeňte kolo důkladně otřít a nechat vysušit. K promazání doporučujeme zázračný Interflon, na mytí můžeme použít oblíbený Cyklostar (případně v kombinaci s kartáčem či pračkou řetězu). Nikdy, opravdu nikdy nepoužívejte k čištění tlakovou vodu. Promazání by mělo být jen lehké. 

Málokdo má kolo v prostředí, kde se vůbec nepráší. Na špinavé a příliš namazané kolo se prach lepí a na jaře je vše zatuhlé či zarezlé. Duše ztrácí postupně tlak, a když stojí pár měsíců na ráfcích, neprospívá to ani duším, ani plášťům. 

Když uložíte kolo neseřízené, tak ho musíte nechat vyladit na jaře a místo první krásné vyjížďky vaše kolo trčí v servisu. Servisy jsou zjara přeplněné, mechanici nervózní a čekací lhůty dlouhé. Proto je nejlepší nechat kolo oservisovat po poslední podzimní jízdě a až se oteplí, stačí dohustit duše a můžete vesele jezdit. 

Pokud kolo věšíte na hák svisle, je dobré mít v pořádku vidlici a tlumič, aby se olej nedostal, kam nemá. Také hydraulické brzdy by měly být odvzdušněné, aby i po sundání kola brzdily, jak mají.

Přes zimu je dobré si na kolo alespoň jednou vzpomenout a věnovat mu pár minut.author_hustilka_aap_f04

  • dofouknout
  • dobít světla/baterii....

 

Jak kolo v zimě skladovat?

Kolo, které stojí dlouho na zemi, je dobré alespoň jednou za zimu dofouknout. Kolo které visí na háku je v tomto nenáročné (za předpokladu, že byla provedena kontrola brzd a vidlice před uskladněním).

 A kde kolo přes zimu skladovat?

Pro mnohé je problém, kde kolo skladovat. Ideálně v suchém, teplém a co nejméně prašném prostředí. Když tam není mráz, je to také dobré. Když už ho musíte dát do sklepa, tak ho alespoň přikryjte igelitem nebo starou duchnou. Na balkóně kolo rozhodně nenechávejte. Nejenom proto, že mu zima a vlhko škodí, ale také proto, že ho tam už nikdy nemusíte najít. Kola se kradou i z vyšších pater!

Plyne z toho jednoduchý závěr - nečekejte se servisem kola až na jaro. Podzim a zima je ideální doba pro servisování kola. A hlavně je to skvělé využití doby, kdy kolo nepotřebujete, k náročnějším opravám, na které v sezóně nemáte čas. Ceny jsou mírné, obsluha též a vy s prvním sluníčkem můžete bez starostí vyrazit do přírody místo do servisu :) 

P.S. Umíme kolo na zimu i uskladnit v suchém, teplém a čistém prostředí s novou službou Uskladnění kola na zimu.