9. A 10. 5. ZAVŘENO PRO NEMOC

Jak si vybrat kolo?

Jaké vybrat jízdní kolo?

Chcete začít jezdit na kole, ale nejste si jisti, jaké vybrat? Nebo vybíráte úplně nové kolo? Existuje řada typů a každé kolo má svá specifika. Náš průvodce výběrem jízdního kola vám s výběrem pomůže. Kolo nekupujete každý den a vyplatí se dobře si nákup rozmyslet, aby vám kolo sloužilo co nejlépe. Kolo si v prodejně můžete i vyzkoušet a ujasnit si, jaký typ a velikost vám bude co nejlépe vyhovovat.

Co je dobré si rozmyslet před nákupem?

odrazka kolo   Kde budete jezdit nejčastěji (město, terén, zpevněné cesty, kombinace, výlety s dětmi či adrenalinové sjezdy)?

odrazka kolo   Jak často budete kolo používat, kolik kilometrů ročně ujedete (každý den do práce, víkendové výlety nebo jen tak do kavárny)

odrazka kolo   Kolik měříte centimetrů? 

odrazka kolo   Kolik chcete do nového kola investovat? 

odrazka kolo  Máte nějaké speciální požadavky či omezení (barva, značka, zdravotní omezení...)?

jak vybrat jizdni kolo

Chci kolo jako dopravní prostředek (do práce, po městě, krátké výlety) 

Skvělá volba na krátké výlety a cesty do práce v civilním oblečení je městské kolo. Pohodlný rovnější posed, prostorný nosič či brašna, snížená horní rámová trubka pro pohodlné nastupování. Pro kombinaci s MHD či autem je výborná lehká skládačka. A varianta s motorem městské elektrokolo z cest udělá velmi pohodovou záležitost bez zapocení a udýchání. Čím dál oblíbenější jsou i zrenovovaná stará kola legendárních značek - retro kola, se kterým sklidíte obdiv.

 

Chci kolo do terénu (sjezdy, les, kameny)

Horské kolo je jasnou volbou do terénu. Horská kola mají oproti jiným kolům menší a robustnější rám, kvalitní odpružení, širší pláště, které si poradí s terénními nerovnostmi (bahno, kamení, kořeny) a také převody vyvinuté pro větší sklony terénu. Horské elektrokolo umožní vyjížďky mnohem náročnějším a zajímavějším terénem. Pomůže srovnat rozdíly mezi jezdci (věk, zdravotní omezení, výkonnost). 

Kola s velikostí 29" jsou rychlejší a umí vyžehlit řadu terénních nerovností, 27,5" jsou obratnější, lehčí a vhodná pro menší jezdce a jezdkyně. Celoodpružené kolo se hodí do náročného terénu, ale je těžší a náročné na pravidelnou údržbu. Sjezdový či freeridový speciál vás okouzlí v bikeparcích na singletreku, ale na výlety není vhodné. Fat Bike se díky extrémně širokým pláštům obejde i bez pružení a můžete se s nimi vydat i na sníh, písek a mokřady. Obě posledně jmenovaná se hodí jako další kolo.

 

Chci kolo na zpevněné cesty (silnice a lehký terén, lesní a polní cesty, cyklostezky)

Krosové kolo či trekingové kolo kombinuje výhody horského a silničního kola. Toužíte-li po rychlé jízdě po zpevněných cestách a občas si rádi užijete i jízdu lehkým terénem, je krosové kolo ideální volbou. Hodí se také jako univerzální kolo nejen pro začátečníky.

Fenoménem posledních let je Gravel Bike. Kolo, které vás chytne a nepustí. Konstrukce vychází ze silničních kol, je ale osazené širšími plášti s jemným vzorkem. Jezdec má pohodlnější, ale stále aerodynamický posed, řidítka jsou do oblouku. Kotoučové brzdy oceníte v lehkém terénu, kde využijete i vyšší rozsah převodů.  Gravel biky jsou připravené i na montáž nosičů a blatníků, například pro delší výpravy s brašnami i jako expediční kolo.

 

Chci kolo na silnici

Silniční kola mají lehké rámy a úzké hladké pláště, které zajišťují maximální rychlost při co nejnižším možném vydaném úsilí. Mají delší geometrii rámu a zahnutá řídítka jsou nízko posazená. Díky tomu jezdec zaujímá  pozici s velmi malým aerodynamickým odporem. Zcela specifické užití mají kola na časovku či triatlon.

 

Chci kolo na cestování s brašnami

Expediční kola mají zpravidla spolehlivý ocelový rám, který poskytuje pevnou oporu, je trvanlivý a kvalitní, pohlcuje vibrace a je snadno opravitelný. Bývá zeslabovaný, dosáhneme tedy nízké hmotnosti, která je při cestování natěžko důležitá.

 

Tak jaké kolo nakonec vyberete? Ještě přemýšlíte a chcete to probrat s odborníkem? Stavte se u nás v Kola PodolíVýběru kol spolu s vámi vždy věnujeme velkou péči, protože si ji zasloužíte. Všechna kola prochází pečlivou předprodejní přípravou, ven pouštíme jen 100% bezpečné kolo.  Samozřejmostí je nadstandardní garanční prohlídka zdarma, sleva na doplňky a pomoc s výběrem a montáží doplňků.